Historický úspěch našich barev

Poprvé v padesátileté historii nejvýznamnější regaty ve Středomoří Rolex Middle Sea Race zvítězil náš tým. Bohemia Praha Debra vyhrál celkově v handicapu ORC a byl druhý v handicapu IRC. V takový úspěch mohli doufat jen ti největší snílci.

Naše týmy se závodu na Maltě účastní pravidelně již mnoho let. Za sebou mají i úspěšné ročníky, ale nikdy jsme ještě nezaznamenali podobný úspěch, jako nyní. Tým složený jen ze 4 jachtařů a který vedl zkušený profesionál Milan Koláček, dosáhl až na samý vrchol celkového pořadí. Další úspěch slaví tým Hebe V, který je třetí v ORC Class 6.

A nyní naši medailisté. V celkovém pořadí ORC skončil po přepočtu časů na 16. místě tým Hebe V. Loni tento tým ještě s Milanem Koláčkem na palubě bral 3. místo v ORC celkově a stříbro ze své skupiny. Tentokrát to ve skupině znamenalo 3. místo. Výborný tým tedy neobhájil loňský výsledek, ale přesto zajel fantastický závod a další medaile do sbírky se počítá.

Tým vedený Milanem Koláčkem na Bohemia Praha Debra byl dále složený z Milana Tomka, Pavla Roubala a Ondry Vachla. Podle předpovědi bylo jasné, že to bude regata dvou polovin. Slabý vítr a plavba proti větru v první polovině závody nebyly pro 10 m dlouhou jachtu tím pravým šálkem kávy. V této části šlo o to, neudělat nikde chybu a neuváznout v bezvětří. Neztratit kontakt s čelem startovního pole. První část našim vyšla. Drželi se na dosah čela závodu. A to teprve přicházely velké chvíle našich!

Bohemia Praha Debra měla od západu Sicílie před sebou 170 mil na zadní vítr o rychlosti 30 až 40 uzlů. Pro mnohé týmy to byl jen souboj s živly, ze kterého nechtěly vyjít poraženi. Pro profesionální jachtaře na třech startujících jachtách to bylo jinak. Na stěžně šly spinakery. Šlo o naší Bohemia Praha Debra, britskou Redshift a francouzskou Courrier Recommande.

Tato trojice letěla mnohem rychleji, než ostatní. Naše jachta měla na stěžni menší spinaker, kosatku staysail a hlavní plachtu s jedním refem. Osvědčená jachta výborně poslouchala a za celých 170 mil nedošlo v extrémních podmínkách k jediné chybě. V posledním úseku vítr sice nebyl ideální, ale stále se dařilo udržet vysokou rychlost.

Náš tým zdolal více než 600 mil dlouhý okruh kolem Sicílie za 3 dny a 21 hodinu, vyhrál handicap ORC a byl druhý v IRC. Nevídaný úspěch českého jachtingu.